O nas

Radical_Culture_mianiatura bąbelki

Jak zaczynaliśmy?

Stowarzyszenie „Radical Culture” powstało w 2003 roku w Prudniku. To właśnie tam rodziły się pierwsze pomysły, plany i projekty. Zorganizowaliśmy wiele koncertów charytatywnych oraz akcji społecznościowych skierowanych głównie do młodzieży. Naszym celem było pokazanie im jak wielkie zagrożenia niosą ze sobą narkotyki czy alkohol i niejednokrotnie wiążące się z nimi patologie. W Prudniku po raz pierwszy przeprowadziliśmy także ogólnopolską akcję „Szlachetna Paczka”, dzięki której wiele potrzebujących rodzin przed świętami Bożego Narodzenia otrzymało pomoc. Niesamowitym doświadczeniem było zobaczyć radość na twarzach rodzin, zwłaszcza dzieci, które nieskrępowanie zaglądały do paczek w poszukiwaniu bożenarodzeniowych skarbów.

 

Radical dla Krapkowic

Rok 2007 dla naszego stowarzyszenia przyniósł kilka znaczących zmian, a najważniejsza z nich to przeniesienie siedziby do Krapkowic. Naszym pierwszym przedsięwzięciem było zorganizowanie rajdu rowerowego pod hasłem „Poznaj okolicę”. Uczestnicy mieli do pokonania prawie 50-km trasę, z którą dzielnie dawali sobie radę. Chcieliśmy tym samym zachęcić do aktywnego wakacyjnego wypoczynku, zarówno mieszkańców powiatu, jak i siebie samych. Rajd zakończyliśmy małą ucztą przy ognisku w Pietnej.

 

Współtworzenie wielkich rzeczy

Kolejny rok rozpoczęliśmy angażując wszystkie nasze „moce przerobowe” w jeden z największych projektów muzycznych na terenie powiatu – Krapkowicki Przegląd Muzyki Chrześcijańskiej „Tylko Jezus”, organizowany w Krapkowicach już po raz ósmy. Dzięki temu mieliśmy okazję poznać wiele znanych zespołów i wykonawców, ale przede wszystkim ludzi szczerych i z otwartymi sercami.

W czerwcu tego samego roku razem z 25 śmiałkami wybraliśmy się na wyjazd twardzieli, gdzie sprawdzaliśmy swoją odwagę w parku linowym „Skalisko” w Złotym Stoku. Potem zwiedzaliśmy kopalnię złota, nocowaliśmy w namiotach pod gałęziami drzew owocowych… a następnego dnia odbyły się zawody strzeleckie, celem były oczywiście puszki ustawione na płocie. Gdy przyszła jesień, postanowiliśmy po raz kolejny swoje działania skierować na najbardziej potrzebujących.

To krótka część naszej historii, poniżej kilka słów o tym, czym zajmowaliśmy się w ostatnich latach:

2012_Radical_Culture_miniatura

W roku 2012 naszym pierwszym przedsięwzięciem był IX Krapkowicki Dzień Kobiet, który odbył się pod hasłem „Odmieniona Szczęściem”. głównym gościem była Małgorzata Olszewska ze Stowarzyszenia Wrocławskie Forum Kobiet, która wygłosiła wykład na temat szczęścia. Podczas spotkania można była zapoznać się z pozycjami książkowymi wydawnictwa KOINONIA, które na zaproszenie Radical Culture wystawiło swoje stoisko. Uczestniczki otrzymały upominki ufundowane przez sponsorów.

Już w kwietniu natomiast w trzech miastach Opolszczyzny zatańczono Taniec Wielkanocny, do którego przyłączyło się ok 100 wolontariuszy. Pierwsze dwa pokazy odbyły się dnia 21.04.2012 roku na Rynku w Krapkowicach, a także na Rynku w Kędzierzynie- Koźlu oraz 25.04. 2012 na Placu Wolności. Występy poprzedzały próby organizowane w KDK w Krapkowicach oraz w Sali Oleńka na terenie Akademika Kmicic w Opolu. Akcję koordynowała Hanna Augustyn.

Kolejną imprezą był koncert Tomasza Żółtko, który miał miejsce 23 maja 2012 w Krapkowickim Domu Kultury.

26 maja 2012 zorganizowano XII Krapkowicki Przegląd Muzyki Chrześcijańskiej. W ramach Przeglądu wystąpiło 6 polskich artystów prezentujących różne gatunki muzyczne: zespół Audiogen z Poznania ,zespół OX z Torunia, Royal Rap z Warszawy”, Exodus15 z Zakościela, formacja Grzegorz Kloc Rock & Gospel Project z Nałęczowa ,zespół 40 Synów i 30 Wnuków Jeżdżących na 70 Oślętach z Wrocławia. Impreza odbyła się przy wsparciu Starostwa Powiatowego. W trakcie przeglądu przeprowadzono również zbiórkę publiczną na zakup gorsetu ortopedycznego dla 15-letniej Dominiki mieszkanki Krapkowic co dało uczestnikom możliwość wyrażenia empatii i wsparcia osoby chorej.

Stowarzyszenie zorganizowało również ekologiczny konkurs fotograficzny „To, co nas otacza, czyli dzieła natury w kadrze”. Konkurs angażował młodzież powiatu krapkowickiego do zaprezentowania własnej, amatorskiej twórczości fotograficznej, dzięki której zapoznali się z lokalnymi walorami przyrodniczymi. Pokonkursowe wystawy fotograficzne wypromowały lokalnie interesujące pod względem przyrodniczym miejsca. Do konkursu zostało zgłoszonych 95 prac. Spośród wszystkich zgłoszeń wybrano 10 najlepszych, które otrzymały najwyższe noty punktowe w ocenie jury, w tym trzy uhonorowane nagrodami i jedno wyróżnienie. Rozstrzygnięcie konkursu oraz ogłoszenie wyników i wręczenie nagród odbyło się podczas XII Przeglądu Muzyki Chrześcijańskiej.

Dla miłośników aktywnie spędzonego czasu w dniu 14 października odbył się Krapkowicki Rodzinny Piknik Sportowy. W ramach pikniku przeprowadzono I Krapkowicki Otwarty Turniej Łuczniczy, rajd rowerowy oraz konkurencje Indiańskiej Wioski. Podczas imprezy każdy uczestnik otrzymał poczęstunek, dyplom uczestnictwa, a zwycięzcy (trzy pierwsze miejsca w każdej z konkurencji) dodatkowo nagrody rzeczowe. W imprezie brały udział całe rodzinny, jak i osoby indywidualne ( w sumie 114 osób). Piknik był dla Stowarzyszenia okazją do popularyzowania zdrowego stylu życia wśród mieszkańców naszej gminy. Przedsięwzięcie było również szansą na stworzenie płaszczyzny spotkania rodzinnego i zdrowego współzawodnictwa oraz niewątpliwie okazją do integracji środowiska lokalnego.

W dniach od 13.10.2012 do 25.01.2013 Stowarzyszenie przeprowadziło działania w ramach ogólnopolskiej akcji Szlachetna Paczka. Koordynatorem rejonowym akcji była Pani Karolina Friedrich W przedsięwzięcie zaangażowanych zostało 28 wolontariuszy. Przeankietowano ok. 70 rodzin, z czego pomocy udzielono 41.

2013_Radical_Culture_miniatura

Rok 2013 rozpoczął się dla Stowarzyszenia kolejną, tym razem jubileuszową imprezą z okazji Dnia Kobiet. Miała ona miejsce 10 marca, a jej główną atrakcją był koncert pani Beaty Bednarz, która swym śpiewem oczarowała wszystkich gości. Podczas spotkania można była zapoznać się z pozycjami książkowymi wydawnictwa KOINONIA, które na zaproszenie Radical Culture wystawiło swoje stoisko. Uczestniczki otrzymały upominki ufundowane przez sponsorów W imprezie uczestniczyło ok. 160 kobiet.

W roku 2013 Taniec Wielkanocny odbył się dwukrotnie. Po raz pierwszy w Krapkowicach,   a następnie w Kudowie Zdrój. W obu miastach atmosfera była roztańczona.

Kolejnym przedsięwzięciem był koncert zespołu Gangsterzy i Raperzy, który odbył się 16 maja 2013 w Krapkowickim Domu Kultury. Członkowie zespołu zaśpiewali dla zgromadzonych gości i złożyli świadectwo swojej przemiany. Koncert był bezpłatny. W imprezie uczestniczyło ok. 200 osób.

Oczywiście, jak co roku, nie mogło się obejść bez Krapkowickiego Przeglądu Muzyki Chrześcijańskiej. Trzynasty już Przegląd odbył się 1 czerwca i  miał nową odsłonę. Z hali sportowej przenieśliśmy się do uroczego Parku Magnolia przy KDK i chociaż z nieba lał się deszcz, byli tacy, którym zupełnie nie przeszkadzało to w zabawie. Równocześnie najmłodsi uczestnicy bawili się na pikniku rycerskim, w ramach którego miały miejsce: pokazy walk i tańców rycerskich, strzelanie z kuszy, przejażdżki kucykiem, malowanie twarzy, wrapsy, turniej gry Super Farmer oraz turniej łamigłówek.

31 sierpnia 2013 na krapkowickim rynku o godzinie 16.00 odbyła się gra miejska Zagadkowe Miasto, w której udział wzięło 7 drużyn, łącznie 50 uczestników. Celem zabawy było odnalezienie stacji rozstawionych po całym mieście i wykonanie zadań na każdej z nich. Impreza odbyła się dzięki uprzejmości i wsparciu Urzędu Miasta i Gminy Krapkowic. Mimo zmęczenia, wszyscy uczestnicy wrócili do domów zadowoleni i pełni pozytywnych wrażeń.

W alternatywie do halloween’owych zabaw 31.10.2013 w Restauracji Zamkowy Młyn odbyła się impreza Angeloween, w ramach której zagrały zespoły chrześcijańskie Royal Rap oraz p24. Impreza zgromadziła ok. 150 uczestników. Udział w imprezie był nieodpłatny.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *