Plakat_KPMCh_XIII1 czerwca 2013 miał miejsce XIII KPMCh. Po raz drugi w historii Przeglądu doszło do zmiany jego lokalizacji – tym razem impreza odbyła się w centrum miasta – w Parku „Magnolia” przy Domu Kultury. W porozumieniu z pracownikami ośrodka kultury w salach należących do KDK odbyło się część atrakcji przygotowanych dla najmłodszych w ramach „Pikniku z Rycerzami”. Przeprowadzono warsztaty ceramiczne, pokaz elementów zbroi rycerskiej; można było spróbować pisać gęsim piórem oraz rozwiązać łamigłówki o różnym stopniu trudności, a także – kiedy pozwalała na to kapryśna pogoda – pojeździć na kucyku i strzelić z kuszy. Wszystkie zajęcia odbywały się pod opieką wolontariuszy. Właściwą imprezę poprzedziło także przedstawienie teatralne pod tytułem „O diabełku, który odważył się śmiać” w reżyserii pani Krystyny Kozłowskiej, które przyciągnęło wielu widzów.

Oprócz „Pikniku z Rycerzami” swoistą reklamą i zachętą do wzięcia udziału w tym ciekawym wydarzeniu muzycznym, jakim jest KPMCh, był także „taniec wielkanocny” powtórzony pod koniec maja na krapkowickim rynku. Próby odbywały się przez kilka tygodni w jednej z sal krapkowickiego Domu Kultury, a udział w tańcu brali zainteresowani taką formą spędzania wolnego czasu mieszkańcy Krapkowic.

Na scenie muzycznej XIII KPMCh wystąpili: po raz pierwszy w Krapkowicach Michał Król, prezentujący melodyjny pop, następnie znany już krapkowickiej publiczności Mate.O, kolejno raperzy Kolah i Arci, a po nich rockowe grupy Porozumienie oraz Früstück (gwiazda wieczoru). Pomimo chłodu publiczność dopisała, choć może nie tak licznie, jak przy koncertach mających miejsce na terenie zamkniętego obiektu hali sportowej.